Wybielanie firanek – domowe sposoby

Szarzejące firanki to zmora większości dbających o swoje włości gospodyń domowych. Z upływem czasu szarzeją i żółkną, wywołując wręcz przeciwny efekt niż pierwotnie przypisany. Szczególnie niekorzystnie wpływa na ich barwę osadzający się z biegiem czasu kurz i dym tytoniowy. Przy odrobinie chęci sprawimy, że nasze firany ponownie zachwycą swą pierwotną bielą, zdobiąc nasze wnętrza.


Niezwykle istotne okazuje się stosowanie proszku do białych rzeczy i nie przekraczanie temperatury 40 stopni C podczas ich prania. W przypadku przechowywania firanek w szafce czy w pudełkach zaleca się zawinięcie ich w niebieski, niefarbujący papier, co uchroni je przed niechcianym żółknięciem.


W celu osiągnięcia lepszych efektów wybielania można się odnieść do sposobów stosowanych przez nasze babcie. Oto kilka z nich:

 1. Proszek do pieczenia. Podczas prania w automacie możemy dosypać do proszku do prania opakowanie proszku do pieczenia. W przypadku prania w ręku również dosypujemy odrobinę proszku do pieczenia do tego piorącego.
 2. Sól. Po zakończeniu standardowego prania naszych firan moczymy je dodatkowo w roztworze letniej wody z solą kuchenną( 3 litry wody / 4 łyżki soli). Wypłukać i rozwiesić.
 3. Płyn do naczyń. Do prania kuchennych firanek można zastosować płyn do naczyń, wlewając jedną łyżkę do prania. Pomoże to w usunięciu tłustych plam.
 4. Skorupki jajek. Skorupki kilku jajek zawiązujemy mocno w lnianym białym woreczku i pierzemy razem z pościelą. Dzięki temu odtworzymy pierwotną biel, a materiał nie straci swoich właściwości i trwałości.
 5. Właściwości wybielające posiada także soda. Dosypując jedną łyżeczkę do prania będziemy się cieszyli zaskakującym efektem.
 6. Amoniak. Używamy go przed praniem namaczając firany w roztworze wody z amoniakiem w proporcji (łyżka amoniaku na 2 litry wody).


Pamiętajmy o wieszaniu firan, gdy są jeszcze wilgotne, wtedy mamy pewność, że ładnie zawisną przy naszych oknach.


Źródło: uroda.pl

Podziel się ze znajomymi:
 • Facebook
 • Blip
 • MySpace
 • RSS
 • Śledzik
 • TwitterSkomentuj test

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Imię (wymagane):

Email (wymgany):
Twój komentarz :