• Ciekawostki o Finlandii
  16-02-2012

  Ciekawostki o Finlandii

  dyskusje (1)

   

  Chociaż Finlandia jest bogatym krajem, miasta są bardzo nowoczesne, a Finów stać na wiele, lubią oni wracać do natury – często wyjeżdżają do domków letniskowych, gdzie nie ma np. prądu, bieżącej wody, toalety. Spędzają czas łowiąc ryby, polując, zbierając grzyby i jagody.

  Oficjalnymi językami kraju jest fiński i szwedzki. Pierwszym posługuje się 93% populacji, drugim 5%. Bardziej znaczące języki mniejszościowe to rosyjski i estoński. Ponadto na terenie Finlandii przez kilka tysięcy osób używany jest język lapoński.

  W języku fińskim brak jest rozróżnienia na rodzaje. Nie mówi się „ona” i „on”. Jest jedna trzecia osoba. Płeć gdzieś zanika. Zwłaszcza, gdy czyta się książkę, czasem trudno zorientować się, czy dany bohater to faktycznie bohater czy bohaterka.

  Zwyczajowe powitanie składa się z uścisku dłoni i bezpośredniego spojrzenia w oczy, ale rzadko z całowania i przytulania. Protekcjonalne traktowanie kobiet jest bardzo źle widziane.

  Finowie nie lubią dużo mówić. Odpowiadają zwięźle i na temat. Jeśli nie rozwijają odpowiedzi, nie jest to odbierane jako przejaw złego nastawienia, po prostu wypowiedzieli się i starczy. Nie przerywają innym. Milczą, zanim odpowiedzą – zastanawiają się.

  Narodowy charakter Finów często opisuje się jako połączenie germańskiej pracowitości ze słowiańską melancholią. Finowie znani są ze swej bezpośredniości i upartości (po fińsku taka postawa nazywana jest ‚sisu’)

  We współczesnej Finlandii panuje poszanowanie dla równości, liberalizmu i oddanie idei państwa opiekuńczego, któremu obcy jest podział na klasy społeczne. Ważny jest również protestancki etos pracy i wiara w istotność powszechnej edukacji.

 • 1 odpowiedź do “Ciekawostki o Finlandii”

  1. Anton_ pisze:

   Z tym nic nie ruszy to tak nie do końca na Alasce by Cię zjedli. Swoją drogą fanjnie wykopać taki staroć. Moje już pewnie dawno nie istnieją. A na herbatkę/wf3dkę* (niepotrzebne skreślić) faktycznie trzeba się umówić.

  SKOMENTUJ - Dodany komentarz będzie oczekiwał na akceptację!

Projekt i wykonanie: Netfirma.pl
PORTAL
PORTAL

Razem z nami czytacie o swoim hobby ( np. astronomia ), bawią Was śmieszne ciekawostki związane z testami. Kuchnia i historia nie są nam obce!