Ciekawostki o Finlandii

 

Chociaż Finlandia jest bogatym krajem, miasta są bardzo nowoczesne, a Finów stać na wiele, lubią oni wracać do natury – często wyjeżdżają do domków letniskowych, gdzie nie ma np. prądu, bieżącej wody, toalety. Spędzają czas łowiąc ryby, polując, zbierając grzyby i jagody.

Oficjalnymi językami kraju jest fiński i szwedzki. Pierwszym posługuje się 93% populacji, drugim 5%. Bardziej znaczące języki mniejszościowe to rosyjski i estoński. Ponadto na terenie Finlandii przez kilka tysięcy osób używany jest język lapoński.

W języku fińskim brak jest rozróżnienia na rodzaje. Nie mówi się „ona” i „on”. Jest jedna trzecia osoba. Płeć gdzieś zanika. Zwłaszcza, gdy czyta się książkę, czasem trudno zorientować się, czy dany bohater to faktycznie bohater czy bohaterka.

Zwyczajowe powitanie składa się z uścisku dłoni i bezpośredniego spojrzenia w oczy, ale rzadko z całowania i przytulania. Protekcjonalne traktowanie kobiet jest bardzo źle widziane.

Finowie nie lubią dużo mówić. Odpowiadają zwięźle i na temat. Jeśli nie rozwijają odpowiedzi, nie jest to odbierane jako przejaw złego nastawienia, po prostu wypowiedzieli się i starczy. Nie przerywają innym. Milczą, zanim odpowiedzą – zastanawiają się.

Narodowy charakter Finów często opisuje się jako połączenie germańskiej pracowitości ze słowiańską melancholią. Finowie znani są ze swej bezpośredniości i upartości (po fińsku taka postawa nazywana jest ‘sisu’)

We współczesnej Finlandii panuje poszanowanie dla równości, liberalizmu i oddanie idei państwa opiekuńczego, któremu obcy jest podział na klasy społeczne. Ważny jest również protestancki etos pracy i wiara w istotność powszechnej edukacji.

Podziel się ze znajomymi:
 • Facebook
 • Blip
 • MySpace
 • RSS
 • Śledzik
 • Twitter


 1. Anton_ :

  Z tym nic nie ruszy to tak nie do końca na Alasce by Cię zjedli. Swoją drogą fanjnie wykopać taki staroć. Moje już pewnie dawno nie istnieją. A na herbatkę/wf3dkę* (niepotrzebne skreślić) faktycznie trzeba się umówić.

  16 października 2014

Skomentuj test

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Imię (wymagane):

Email (wymgany):
Twój komentarz :